Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu
Dobré susedské vzťahy môže narušiť škoda, ktorú spôsobí jeden sused druhému. Ktoré škody poisťovňa uhradí a ktoré nie?
Pozor na príčiny
Ako ukazuje prax, vyskytujú sa aj prípady, ak škody na nehnuteľnosti spôsobí napríklad susedov padnutý strom, či iný väčší predmet v dôsledku podmočenia svahu, víchrice a pod. „V tomto prípade bude poisťovňa skúmať príčinu vzniku poistnej udalosti, napríklad podmočenia svahu v záhrade, nakoľko škoda môže vzniknúť z rôznych príčin.
Ak príčinou vzniku škody je napríklad poškodenie potrubia patriaceho k vašej nehnuteľnosti, čo viedlo k podmočeniu svahu a následne pádu stromu, poškodený sused si môže uplatniť škodu z vášho poistenia zodpovednosti. Podmienkou je, že máte pripoistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti v komerčnej poisťovni.
Ak však bude príčinou vzniku škody živel napr. povodeň, záplava, víchrica s lejakom, čo následne viedlo k podmočeniu svahu a pádu stromu, v tomto prípade nie ste zodpovedný za vzniknutú škodu. Hovoríme o vyššej moci, za ktorú nenesiete žiadnu zodpovednosť a môžete sa vyviniť z dôvodu živelnej udalosti. Ak z dôvodu živelnej udalosti došlo ku škode, poškodený sused má nárok na náhradu škody, no len zo svojho majetkového poistenia nehnuteľnosti, ktoré kryje škody spôsobené živelnými udalosťami. Podmienkou na vyplatenie škody je platná poistná zmluva v komerčnej poisťovni. Ak nemá uzavreté poistenie nehnuteľnosti, škodu na nehnuteľnosti si bude musieť uhradiť z vlastných finančných prostriedkov.
Ako sa vyplácajú susedské škody
Príčina škody | Poistenie, z ktorého sa vyplatí škoda |
živel | Majetkové poistenie poškodeného |
Iná príčina na strane suseda | Poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré má uzatvorené pôvodca škody |